Artık Sokaklarda Sürücüsüz Polis Arabaları Dolaşacak

Dubai'de yer alan Polis Departmanı, akıllı bir şehire geçiş planının dahilinde otonom araçlar ve de robotları kullanmaya başlayıp yeni projelere imzasını atmayı sürdürüyor.

Artık Sokaklarda Sürücüsüz Polis Arabaları Dolaşacak

Dubai'de yer alan Polis Departmanı, akıllı  bir şehire geçiş planının dahilinde otonom araçlar ve de robotları kullanmaya başlayıp yeni projelere imzasını atmayı sürdürüyor. 

Teknolojinin çok hızlı bir şekilde gelişmeyi sürdürmesi ile beraber insan gücüne duyulan ihtiyaç her geçtiğimiz gün azalmayı sürdürürken, pek çok ülke otonom araçlara ve de robotlara  kısa süre içerisinde uyum sağlayabilmek amacıyla hazırlık yapmaya başladı.

Dubai'deki Polis Departmanı'nın ise akıllı şehire geçme planları dahilinde özel bir şekilde geliştirilen ve de polis ekiplerinin yerini alması bekleniyor olan REEM adına sahip robot ile ilgili ayrıntılı bilgiler geçtiğimiz aylarda aktarılmıştı

Tekrardan büyük bir ses getiren  özel bir çalışmaya imzasını atmayı başaran Dubai Polis departmanı ise, şehir içerisinde devriye gezebilen polislerin yerini gelecek senelerde otonom araçların alabilmesi maksadıyla çalışmalarını sürdürüyor

Teşkilatın  yaklaşık olarak %25'lik bir kısmının 2030 senesine kadar komple robotlardan oluşması hedefi bulunan Dubai Polis Departmanı, Singapur merkezli olan OTSAW Digital şirketi tarafından üretimi yapılan ve de  O-R3  şeklinde isimlendirilen şoförsüz bir otomobili  resmi olarak duyurdu.

Uçmak için hazır bir insansız hava aracınıda kendi bünyesi içerisinde barındırabilen bu otomobil, 360 derecelik görüş açısına sahip bulunan kameralar ile donatılmış vaziyette.

Bunun sayesinde sokaklarda gezmekte olan otomobillerin ülke kapsamında suçları caydırmaya yardımcı olmaları beklenir iken, geliştirilmiş olan çeşitli yazılımlar ile insanların yüzlerini tarayabilme özelliği bulunduğu ve suçluların yakalanması konusunda büyük bir rol oynayacak olduğu da belirtiliyor.

Elde etmiş olduğu bütün verileri Dubai Polis Merkezi içerisine gerçek zamanlı bir şekilde aktarabilecek yapıda geliştirilmesi yapılan O-R3, çok gelişmiş  durumdaki bir yapay zeka algoritması ve de 3D SLAM ismine sahip özel bir teknoloji ile donatılmakta. 

dubai polis departmanı reem o-r3
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
Tesla Şirketi Ne Zaman Otonom Tır Tanıtımını Yapacak?
Tesla Şirketi Ne Zaman Otonom Tır Tanıtımını Yapacak?
Moto Z2 Force Modeli Görüntülendi.
Moto Z2 Force Modeli Görüntülendi.