Artık Nakliyatlarda Sürücüsüz Yapılacak

Güvenli durumda olan, çevre dostu ve de ekonomik nakliyat yapabilmek amacı ile de sürücüsüz araçlar geliştirilmeyi sürdürüyor.

Artık Nakliyatlarda Sürücüsüz Yapılacak

Güvenli durumda olan, çevre dostu ve  de ekonomik nakliyat yapabilmek amacı ile de sürücüsüz araçlar geliştirilmeyi sürdürüyor. 200 araçtan oluşan T-pod isimli sürücüsüz nakliyat filosu, 2020 senesi içerisinde resmi olarak hizmete başlamış olacak.

Kamera ile birlikte telemetre sistemileriyle donatılmış olan T-pod’lar otonom sürme özelliklerine sahip olsa bile merkezi tesislerde yer alan sürücü istasyonlarında çalışmayı sürdüren operatörler tarafından uzaktan hızlı bir şekilde kontrol edilebilecekler. Bu şekilde, nakliye esnasında devamlı çalışan bir insan yerine, her gün vardiya sonrasında eve dönebilen çalışan işlemleri çok daha verimli olarak gerçekleştirebilecek.

Her araba ise yaklaşık olarak 7 metrelik bir uzunluğa sahip ve 15  tane standart palet kargo kapasitesi alabilecek gibi olacak. Tam yük ile 18 ton ağırlığına ulaşacak olan arabalar, 200 kWh'lık bir pil paketi ile yaklaşık olarak 200 kmlik bir mesafe gidebilecek.

İlk tam ölçeğe sahip prototipi bu hafta açıklanmış olan aracın yol testleri  ise bu sene bitirilecek. 2020 senesi içerisinde 200 tane T-pod’luk araç filosu durumunda İsveç içerisinde göreve başlamaları hedefleniyor. Bunun içinde yeni şarj istasyonlarının kurulacak olduğu açıklandı.

Geliştiricilerin açıklamalarına göre bu arabaların geleneksel nakliyat kamyonlarından  çok daha sessiz, çok daha güvenli, fazlası ile çevre dostu ve de çok daha ekonomik durumda olması sebebi ile birkaç sene içinde yaygın bir şekilde kullanılmaya başlanacak. Kaza oranları çok düşük durumda bulunan sürücüsüz araçlar içerisinde, ek bazı şoför maliyetlerinin bulunmaması ise bu alan içerisindeki çalışmaları çok cazip duruma getirmekte.

 

t-pod nakliyat sürücüsüz kamyon
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
Tesla Şirketi Ne Zaman Otonom Tır Tanıtımını Yapacak?
Tesla Şirketi Ne Zaman Otonom Tır Tanıtımını Yapacak?
Moto Z2 Force Modeli Görüntülendi.
Moto Z2 Force Modeli Görüntülendi.