Apple'ın A11 İşlemci Mimarisi Yeni Nesil iPhone ve iPad'lere Yol Gösterecek

Kalitesinden şüphe olmayan Apple yeni nesil cihazlar için yeni işlemci yongasını bizlere sunmaya hazır. Bunun için son olarak A10 işlemcisini üreten Taiwan Semiconductor Manufacturing Company ile anlaşmaya varıldığı açıklandı. Açıklamayı ise işlemci ve çip denildiğinde akla ilk gelen isimlerden olan Tayvan menşei TSMC tarafından duyuruldu.

Apple'ın A11 İşlemci Mimarisi Yeni Nesil iPhone ve iPad'lere Yol Gösterecek

Buna göre iPhone 8 ve yeni iPad modellerinde kullanıma sunulacak olan A11 işlemcisi Apple tarafından sipariş aşamasında. Şu sıralar tüm teknik projesi bitirilmiş ve testleri yapılmış olduğu belirtiliyor. Dolayısıyla 100 milyon A11 işlemci siparişine hazırlanan teknoloji devi Apple yeni cihazlarında kalite argümanını sürdürecek.

A10 şu ana kadar gelişmiş en iyi işlemci yongaları arasında gösteriliyor. Burada TSMC firmasının global başarısını göz önünde bulundurmak lazım. Piyasaya hakim olan firmanın çalıştığı ve işlemci yongası sunduğu şirketler arasında HiSilicon, MediaTek ve nVidia gibi dev isimler var.

Analistlere göreyse 2017 Appe'ın yılı olabilir. Çünkü bu sene Samsung, Huaweii gibi akıllı telefon sektörünün önde gelen isimlerinde hep 12nm büyüklüğünde çipsetler gördük. Apple için üretilen A11 işlemcisi ise 10nm olacak. Fakat aynı analistler 2018'de durumun daha da değişeceğini, Android işlemcilerin 7nm seviyesine ineceğini belirtiyor.

Bu durumda Apple A11 özellikleri teknik anlamda önem addediyor. Aynı şekilde bu konuda titiz davranmasıyla ön plana çıkan TSMC sızıntı vermeden yoluna devam ediyor. Yalnızca A10 ile A11 işlemcisi karşılaştırıldığında %20 oranında bir performans artışının söz konusu olacağı öngörülüyor. Pil kullanımının ise düşüş oranı %40 olarak tahmin ediliyor. Şu an Apple A11 işlemcisine 100 milyon adet sipariş vererek 2017 sonuna kadar üretime başlamayı umuyor.

Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Tesla Şirketi Ne Zaman Otonom Tır Tanıtımını Yapacak?
Tesla Şirketi Ne Zaman Otonom Tır Tanıtımını Yapacak?
Moto Z2 Force Modeli Görüntülendi.
Moto Z2 Force Modeli Görüntülendi.