Apple Watch Kalp Ritim Bozukluklarını Tespit Edebiliyor

Amerika'da San Francisco Kaliforniya Üniversite'sinde yapılan bir araştırmada Apple'ın sevilen akıllı saat modeli Apple Watch'ın kalp ritim bozukluklarını başarılı bir şekilde tespit edebildiği ortaya çıktı.

Apple Watch Kalp Ritim Bozukluklarını Tespit Edebiliyor

Giyilebilir teknoloji alanında özellikle akıllı saat sektöründe en çok tutulan markalardan birisi olan Apple Watch ile ilgili araştırma konusu olan bazı özellikler ortaya çıkarıldı. Akıllı saat ürünlerinin kullanıcılarının sağlık durumlarını takip etmede son dönemde oldukça önem kazandığı görülürken Kaliforniya Üniversitesi'nde yapılan bir araştırmaya göre Apple Watch'ın kalp ritim bozukluklarını tespit etme başarısı %97 seviyelerine kadar ulaşmış durumda.

Araştırmayı yapan üniversite araştırmacılarının iOS için yayınlanan Cardiogram uygulaması ile normal EKG bulgularına sahip 6 binden fazla kişi incelendi. Kaliforniya Üniversitesi'nin geliştirdiği algoritma ile birlikte Apple Watch'ın topladığı veriler harmanlanarak anormal kalp ritimlerini belirleyebilmek için bir yöntem geliştirmeyi başardılar.

Kalp atış hızı, kan basıncı, genetik gibi birçok faktörün değerlendirildiği EHeart isimli araştırmanın Apple Watch üzerinde bulunan Cardiogram uygulamasının kalp ritim bozukluğunu tespit edip edemediğini inceledi. Yapılan araştırmalar neticesinde kalp ritim bozukluklarını tespit etmek için Apple Watch'ın %97 başarı oranına ulaştığı ortaya çıkardı.

Akıllı saat teknolojisi ürünlerinin hızlı bir şekilde geliştirilmesi ile hayat standardı arttırılırken sağlık alanında da insanın kendi kendisini inceleme fırsatı sunuluyor. Son yıllarda kalp atış hızı ve ritimlerini inceleyen akıllı saat modellerinin satış rakamlarının anlamlı derecede arttığı belirtildi.

Kardiyak yönden geliştirilen akıllı saat teknolojilerinin tansiyon değerleri, ateş gibi vital bulguların değerlendirilmesinde de kullanılabilmesi gelecek yıllarda gerçekleştirilirse dünya genelinde akıllı saatler inanılmaz bir kullanım oranı yakalayacaktır.

Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Tesla Şirketi Ne Zaman Otonom Tır Tanıtımını Yapacak?
Tesla Şirketi Ne Zaman Otonom Tır Tanıtımını Yapacak?
Moto Z2 Force Modeli Görüntülendi.
Moto Z2 Force Modeli Görüntülendi.