Apple Şirketi Yapay Zekaya Odaklandı

Apple şirketi yapay zeka ile ilgili olarak son zamanlarda çok ciddi çalışmalar yapmaya başladı. Özellikle de otonom sürüş sistemlerinin üstüne yoğunlaşmış olan şirket, sürücüsüz olan otomobil teknolojisini yollar içerisinde test etmeye başladığını açıklamıştı.

Apple Şirketi Yapay Zekaya Odaklandı

Apple şirketi yapay zeka ile ilgili olarak son zamanlarda çok ciddi çalışmalar yapmaya başladı. Özellikle de otonom sürüş sistemlerinin üstüne yoğunlaşmış olan şirket, sürücüsüz olan otomobil teknolojisini yollar içerisinde test etmeye başladığını açıklamıştı. CEO görevinde bulunan Tim Cook’un son yapmış olduğu açıklamaları, firmanın yapay zekâ çalışmaları içerisine sürücüsüz otomobillerin  daha da ötesini hedeflemekte olduğunun işaretini vermekte.

Apple şirketinin son çeyrekteki sonuçlarının değerlendirilmiş olduğu toplantıda konuşma gerçekleştiren Cook, otonom olan sistemlerin türlü biçimlerde kullanılabilecek olduğunu da açık bir şekilde belirtti. Otomobillerin bunlar arasından yalnızca bir tanesi olduğunu açıklayan Apple şirketinin CEO’su, konu ile ilgili daha çok konuşmamayı da tercih etti.

Bu verilmiş olan cevap ise, Cupertino merkezli firmanın yapay zekâ  ile ilgili çalışmalarının otonom taşıtlar ile sınırlamamış olduğunu açık bir şekilde gösteriyor. Otonom sistemler ayrıca drone’larda, ürün sevkiyatlarında ve değişik görevleri yerine getirebilen robot teknolojilerinin geliştirilmesi konusunda kullanılabilmektedir.

Apple şirketi hâli hazırda bu konu ile ilgili çalışma gerçekleştiren tek firma da değil. Otonom özellikli drone’lar, fabrika ile teslimat robotları üstünde çok kapsamlı araştırmalar yapılmakta ve de planlar hazırlanmakta.

Yalnızca otomobiller üstüne yoğunlaşmak ise, Apple şirketine yapay zekâ çalışmaları açısından daha çok fırsatı sağlayabilir. Yapay zekâ ile ilgili teknolojisinin daha fazla pazara girecek olması, firmaya teknolojisini değişik yollar ile geliştirme olanağını veriyor.

apple yapay zeka tim cook
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
Tesla Şirketi Ne Zaman Otonom Tır Tanıtımını Yapacak?
Tesla Şirketi Ne Zaman Otonom Tır Tanıtımını Yapacak?
Moto Z2 Force Modeli Görüntülendi.
Moto Z2 Force Modeli Görüntülendi.