Apple İle Nokia Arasında Yaşanan Patent Sorunu Anlaşmazlığı Çözüldü

Telefon denildiğinde birisi geçmişe damga vurmuş efsanevi bir isim, diğeri ise geleceğe şekil veren akıllı telefon üreticisi konumundalar. Apple ve Nokia piyasanın devleri arasında olmalarına rağmen uzun yıllardır patent noktasında ciddi mahkeme süreçleri yaşıyorlar. Nokia tarafından açılan patent davasında Apple'ın kaybetmesi 2009'lu yıllara damga vurmuştu.

Apple İle Nokia Arasında Yaşanan Patent Sorunu Anlaşmazlığı Çözüldü

Öyle ki Apple her iPhone satışından Nokia'ya pay vermek zorunda kaldı. Toplamda 533 Milyon $ büyüklüğündeki tazminat teknoloji sektöründeki birçok firmayı tüm haklarıyla satın almak için yeterli bir meblağ idi. Sonuç odaklı bakıldığında ise bu gidişatın yerine anlaşmayı tercih eden iki firmanın hukuk çalışanları ortak bir yönde hareket etti.

Kullanıcı odaklı düşünüldüğünde çok yerinde bir anlaşma olduğunu vurgulayan Nokia Hukuk Müşaviri Maria Varsellona aynı zamanda yeni projeler için birlikte çalışacaklarını müjdeledi. Yine benzer bir açıklama Apple'da COO koltuğunda oturan Jeff Williams tarafından yapıldı. Apple'ın zirvede tek kaldığını ve yol arkadaşlarıyla daha geniş kitlelere ulaşabileceğini vurguladı.

Görünen o ki maddeleri kamuoyuna net olarak duyurulmayan bu anlaşmada iki şirket arasında bazı servislerin alım satımı devam edecek. İlk açıklamalar Nokia'nın Apple'a altyapı noktasında destek sunacağı, Nokia çıkışlı bazı uygulama ve servislerin ise AppStore gibi ortamlarda satılacağı öngörülüyor. Ödeme yapan taraf ise yine Apple olacak ve yılda 4 kez olmak üzere patent geliri olarak Nokia'nın kasasına belirli bir meblağ girmeye devam edecek.

Yinede Apple ve Nokia arasında yapılan patent anlaşması büyük ölçüde sorunların çözüldüğünü bize gösteriyor. Gelecekte cihaz ve yazılım açısından da bunu net olarak görebileceğimiz aşikâr.

Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
Tesla Şirketi Ne Zaman Otonom Tır Tanıtımını Yapacak?
Tesla Şirketi Ne Zaman Otonom Tır Tanıtımını Yapacak?
Moto Z2 Force Modeli Görüntülendi.
Moto Z2 Force Modeli Görüntülendi.