Apple Dark Data Denilen Kullanıcı Bilgilerine Ulaşabilen Şirketi Satın Aldı

Apple dünyanın teknoloji devleri arasında yer alan bir firma ve gelişimini müthiş ARGE ağına borçlu. Bunu daha öteye taşımak içinse Big Data yani büyük veri ile ilgili ciddi bütçeler harcıyor. Tabi ki Big Data çalışmaları yalnızca teknoloji devlerini kapsamıyor.

Apple Dark Data Denilen Kullanıcı Bilgilerine Ulaşabilen Şirketi Satın Aldı

Amerika'da kurulmuş olan Lattice Data şirketinin vizyonu Big Data ve makine öğrenimi konusunda üst seviyelere ulaşmaktı. Bunu kısmen başardıklarını söyleyebiliriz. Big Data bir tarafa Dark Data olarak belirtilen karanlık verilere kadar ulaşmayı başardılar.

Karanlık veri ya da Dark Data nedir sorularının cevabını ise teknoloji uzmanları şöyle veriyor. Bir cihazda veya aplikasyonda paylaşmak istemediğiniz, kimseye açmadığınız ve size özel veriler olarak tanımlanıyor. Yani kimseye göstermediğimiz ya da göstermeyeceğimiz Karanlık verilerimize Lattice Data şirketi çalışanları rahatlıkla ulaşabiliyor.

Bunu fırsata dönüştürecek şirket ise Apple oluyor. Tam 200 milyon $ karşılığında şirket 20 mühendisiyle birlikte Apple çatısı altına giriyor. Temel amaç iPhone ve iPad için kullanıma sunulan uygulamaların kullanıcılara özel bir deneyim yaşatması. Bunu başarmak için elbette ki karanlık veri ciddi bir potansiyel yaratıyor.

Sakladığımız ve bize özel olan bir bilginin bu denli izinsiz kullanımı haliyle suç olarak adlandırılabilir. Ancak Apple muhtemelen Big Data gibi Dark Data içinde makine öğrenimi konseptini sürdürecek ve veri gizliliği hakkında kullanıcıya garanti verecek. En azından kağıt üzerinde tüm verilerimizin garanti altında olduğunu bileceğiz. Fakat açıklardan faydalanan sistemlerle ele geçirilmesi ve Dark Data paylaşımının ileride nelere mal olabileceği tam olarak kestirilemiyor.

Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Tesla Şirketi Ne Zaman Otonom Tır Tanıtımını Yapacak?
Tesla Şirketi Ne Zaman Otonom Tır Tanıtımını Yapacak?
Moto Z2 Force Modeli Görüntülendi.
Moto Z2 Force Modeli Görüntülendi.