"Apple, bu yıl yüzde 40 ihtimalle Netflix'i satın alacak"

Citi analistlerine göre, Apple ABD’de uygulamaya giren kurumlar vergisi indirimi sayesinde Netflix’i satın almayı deneyecek. Şirketin yurt dışındaki 250 milyar dolarını getirerek yapacağı satın alma, toplam miktarın üçte birine denk gelebilir

Citi analistleri Jim Suva ve Asiya Merchant, ABD Başkanı Trump tarafından uygulanan kurumlar vergisi indiriminin Apple’ı büyük satın almalar yapmaya cesaretlendirdiği görüşünde.

Öyle ki analistler Apple’ın dünyanın en büyük dijital video servislerinden Netflix’i satın alma ihtimalinin yüzde 40 olduğunu belirtiyorlar. ABD’de uygulanmaya konan vergi indiriminin yanı sıra, şirketlere bir kereye mahsus deniz aşırı ülkelerde tuttukları paralarını büyük vergiler olmadan ABD’ye sokma şansı tanınıyor.

Citi analistleri, Apple’ın çoğunu yabancı ülkelerde tuttuğu 252 milyar dolarının bir bölümüyle 2018’de büyük satın almalar yapabileceğini, bu paranın daha önce büyük vergiler olmaksızın ABD’ye sokulamadığına dikkat çekiyor.

Suva ve Merchant, Citi müşterilerine gönderdikleri raporda Apple’ın bu yıl satın almak isteyebileceği potansiyel şirketleri de belirlediler:

 

Raporun yazıldığı aralık ayında, Disney henüz Fox stüdyosunu ve TV varlıklarını satın almamıştı. Analistler, Apple’ın yüzde 20-30 şansla Disney’i satın alabileceğini tahmin ettiler. Disney satın almasının Apple hisselerinde yapacağı değer artışı yüzde 20 olarak öngörülürken, kârlılık artışı ise yüzde 25 şeklinde tahmin edilmiş.

Analistlere göre Netflix satın alması Apple hisselerinde Disney senaryosundan daha düşük bir artış yaşatabilir. Bu satın alma Apple hisselerinin yalnızca yüzde 10 artmasını sağlayabilecekken, kârlılık artışı ise yüzde 40 olarak öngörülüyor.

Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
Tesla Şirketi Ne Zaman Otonom Tır Tanıtımını Yapacak?
Tesla Şirketi Ne Zaman Otonom Tır Tanıtımını Yapacak?
Moto Z2 Force Modeli Görüntülendi.
Moto Z2 Force Modeli Görüntülendi.