Android Programlama Dili Kotlin Java Projeleri İle Tam Uyumlu Çalışıyor

Google konferanslarına bu yıl damga vuran en önemli gelişmelerden birisi Android dili olarak Kotlin'in bizlerle buluşması oldu. Yazılımcıların büyük bir sevinçle karşıladıkları bu yeni programlama dili Kotlin aslında bir noktada kolaylık sağlayan bir ara birim olarak görülmüştü. Çünkü Java ile ortak çalışıp entegre olabilen, dönüşümleri mümkün olan bir programlama dili olduğu kısa sürede anlaşıldı.

Android Programlama Dili Kotlin Java Projeleri İle Tam Uyumlu Çalışıyor

İnsan diline yakınlığının yanı sıra Java ile kıyaslandığında çok daha basit öğrenilebildiği söyleniyor. Aynı zamanda Java projelerinin Kotlin'e IDE ortamında doğrudan uyumlu olabilmesi geliştiriciler için müthiş bir kolaylık sağlayacağı için tercih ediliyor.

JetBrains daha önce IntelliJ ile tüm dünyayı kasıp kavurarak Java geliştiricileri kendisine çekmişti. Şimdi ise aynı Java topluluğunu Kotlin ile Android geliştirme aşamasında destekliyor. Şirketin bu bağlamda müthiş adımlarla programcıların favorisi olmayı başardığını belirtmek gerek.

Bazı geliştiriciler bu durumun Java'dan kurtulma amaçlı olduğunu zannetmesi üzerine birçok programcı bununla ilgili açıklama yaptı. Kotlin ile Java arasındaki farklara bakmaktan ziyade ikisinin ne kadar entegre çalıştığına yoğunlaşmak gerektiği vurgulanan nokta halini alıyor. Genellikle Kotlin kullanıldıktan sonra Java çok daha zor olarak gözüküyor. Fakat Java'nın Android'ten çıkması gibi bir durum söz konusu dahi değil. Kullanılan tüm teknolojik sistemlerde Java esintilerine rastlamak mümkün.

Kotlin IDE üzerinde Java ile birebir uyumlu şekilde çalışacağından dolayı sürüm uyumsuzlukları büyük ölçüde ortadan kalkacak. Grafikerlerin bu noktada yaptığı en önemli açıklama ise uygulama görsellerine yönelik oldu. Eskiden Java ile çok uzun sürelerde Android geliştirmeleri yapıldığı için tasarımsal niteliklere özenilmediğini söylüyorlar. Artık Kotlin ile çok daha iyi görünebilecek aplikasyonlar karşımıza çıkabilecek. Web tarayıcınızla dahi kullanabileceğiniz Kotlin yazılım dilini resmi sayfasından ziyaret edebilirsiniz.

Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
Tesla Şirketi Ne Zaman Otonom Tır Tanıtımını Yapacak?
Tesla Şirketi Ne Zaman Otonom Tır Tanıtımını Yapacak?
Moto Z2 Force Modeli Görüntülendi.
Moto Z2 Force Modeli Görüntülendi.