Android İle iOS İşletim Sistemlerinde Ortak Bir Tehlike

Android ve de iOS işletim sistemleri mobil dünya üzerindeki en büyük 2 tane işletim sistemi.

Android İle iOS İşletim Sistemlerinde Ortak Bir Tehlike

Android ve de iOS işletim sistemleri mobil dünya üzerindeki en büyük 2 tane işletim sistemi. Bu 2 işletim sisteminin de kendisine özel bazı avantajları olsa bile bu defa durum biraz değişik. Yeni keşfedilmiş olan bir güvenlik zafiyeti ise hem Android işletim sistemi hem ise iOS  işletim sistemine sahip cihazları etkilemekte.

Black Hat 2017 konferansı içerisinde açığa çıkmış olan WiFi çipinde yer alan zafiyet sebebi ile HTC'yle beraber LG, Samsung ve Apple gibi üreticilerin bütün cihazlarını işletim sistemleri farketmeden hacklemek olanaklı duruma gelebiliyor.

BroadPwn adı verilmiş olan bu zafiyet Broadcom'a ait BCM43xx serili WiFi çiplerinde yer alan bir güvenlik zafiyetini kullanmakta. Kullanıcıların herhangi bir şey yapmalarına bile ihtiyaç duymadan hackerın en yüksek seviyedeki yetkiler ile işletim sistemine müdahale edebilmesine olanak sağlamakta bulunan bu açık güvenlik dünyasını çok derinden sarsmış oldu.

Google şirketi, Temmuz ayı içerisinde yayınlamış olduğu aylık güvenlik güncelleştirmesi içerisinde bu açığı kapatmış olsa bile bu güncelleştirmeleri düzenli olarak alamamış olan milyonlarca sayıdaki Android cihazı halen bu açıktan etkilenebilir bir halde. Bu sebep ile eğerki bu güncelleştirme cihazınız için yayınlanmışsa kesinlikle güncellemenizi tavsiye etmekteyiz. Apple şirketinin cephesinden gelmiş olan açıklamaya göre ise önümüzdeki  gelecek işletim sistemi güncellemesi ile beraber bu açığın kapatılacağı açıklandı.

apple android ios
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Tesla Şirketi Ne Zaman Otonom Tır Tanıtımını Yapacak?
Tesla Şirketi Ne Zaman Otonom Tır Tanıtımını Yapacak?
Moto Z2 Force Modeli Görüntülendi.
Moto Z2 Force Modeli Görüntülendi.