Android İçin Yeni Bir Fidye Virüsü Keşfedildi

Mobil işletim sistemleri üzerinde gerçekleştirilen güvenlik araştırmalarında bugün için dünyada milyonlarca kullanıcısı olan Android işletim sistemini etkileyen yeni bir fidye virüsü tehlikesi ortaya çıktı.

Android İçin Yeni Bir Fidye Virüsü Keşfedildi

Dünyanın en çok kullanılan mobil işletim sistemi olan Android sistemini etkileyen tehlikeli bir fidye virüsü keşfedildi. Global anlamda yaygınlaşan virüs tehlikelerine benzer bir etki gösterebilme kapasitesi olan bu yeni virüs ile tüm mobil içeriğiniz tehlike altına girebilir. Bilgisayar fidye virüsleri gibi mobil cihazda yer alan tüm verileri şifreleyebilme özelliği bulunmayan bu virüs bu yönü ile bir nebze olsun Android kullanıcılarını rahatlatabilir.

Android için keşfedilen fidye virüsü şuan için sadece harici depolama aygıtlarında bulunan ve boyutu 10KB ve üstünde olan verileri şifreleyebilirken Android işletim sisteminin stabil olarak çalışmasını etkileyecek ana dosyaları şifrelemiyor.

Şuan için bu fidye virüsünü yayan korsanlar ele geçirdikleri ve şifreledikleri cihaz sahiplerinden 5 dolar gibi cüzi bir rakam talep ediyorlar. Bu kadar küçük tutar için neden böyle bir zararlı virüs yazılımının geliştirildiği ise henüz netlik kazanmadı.

Android için fidye virüsünün Google Play Store mağazasında bulunup bulunmadığı bilinmiyor. Ancak özellikle microSD gibi harici depolama aygıtlarının sık sık yedeğini alarak formatlanması bu virüs türüne karşı oldukça etkili ve koruyucu bir tedbir olarak alınabilir.

Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
Tesla Şirketi Ne Zaman Otonom Tır Tanıtımını Yapacak?
Tesla Şirketi Ne Zaman Otonom Tır Tanıtımını Yapacak?
Moto Z2 Force Modeli Görüntülendi.
Moto Z2 Force Modeli Görüntülendi.