Aktarım Hızı USB 3.2 İle Beraber Uçuşa Geçecek

USB Implementers Forum (USB-IF) en son USB 3.2'nin özellikleri ile ilgili bir açıklama yaptı.

Aktarım Hızı USB 3.2 İle Beraber Uçuşa Geçecek

USB Implementers Forum (USB-IF) en son USB 3.2'nin özellikleri ile ilgili bir açıklama yaptı. USB Type-C bağlantısı konusunda yer alan 2 setlik SuperSpeed pinleri ve de kablolarının sayesinde maksimum olan veri aktarımı hızları  tam olarak 2 GBps seviyesine kadar çıkabilmekte. Bu gigabayt seviyesinde yer alan hızlara ulaşmak amacı ile USB Type-C bağlantısının gerekli olduğunun altını ise baştan çizmek gerekli.

İlk önce detayları tam bir şekilde paylaşılmamış olsa bile Temmuz ayında duyurusu yapılan USB 3.2 artık komple resmileşmiş oldu. Yeni  bir standart ile mevcut durumdaki USB altyapısının (aygıt sürücüleri ile birlikte  yazılım arabirimleri ve benzerindeki) korunabilmesi istenirken, değişik üreticilerin aygıtlarının açık bir mimari içerisinde beraber çalışması da sağlanmaya çalışılmakta.


Yeni  gelecek olan USB standardı ile  beraber mevcut durumdaki USB Type-C kablolarının kullanımı ile 2 yönlü  bir işlem sağlanmış olacak. Tekrar mevcut  durumdaki SuperSpeed USB'nin fiziksel katman verisi oranlarının ve de  şifreleme tekniklerinin sürekli kullanımı olanaklı bir duruma gelecek. En son ise , performansı çoğaltabilmek, tek ve 2 yönlü işlemlerin arasında kesintisiz  bir şekilde geçiş sağlayabilmek amacı ile hub özelliklerine  çok küçük bir güncelleme gerçekleştirilmiş olacak.

Tabii ki de bu yeni  duyurulmuş olan standarttan yararlanabilmek amacı ile yeni cihaz ve de  yonga setlerine gereksinim doğmuş olacak. Masaüstü bilgisayar kullanmakta olanların bu yeni duyurulan standardı kullanmak amacıyla PCIe kartlarını kullanması olanaklı. Dizüstü bilgisayar kullananların ise bu şekilde bir şansı bulunmamakta. 2018 senesi içerisinde sunulacak pek çok yeni cihaz içinde USB 3.2 bulunacağına ise kesin gözü ile bakabiliriz.

usb usb 3.2 aktarım hızı
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
Tesla Şirketi Ne Zaman Otonom Tır Tanıtımını Yapacak?
Tesla Şirketi Ne Zaman Otonom Tır Tanıtımını Yapacak?
Moto Z2 Force Modeli Görüntülendi.
Moto Z2 Force Modeli Görüntülendi.