Akıllı Telefonlarda VPN Tehlikesi

Akıllı telefon ve tabletlerde kullanılan VPN uygulamalarıyla ilgili şok gerçek ortalığı karıştırdı! Yapılan bir araştırma sonuçlarına göre Google Play Store üzerinden indirilebilen VPN uygulamalarından 3 de bir gibi büyük bir oranda kullanıcılar için tehlike barındırdığı ortaya çıktı!

Akıllı Telefonlarda VPN Tehlikesi

Akıllı telefon ve tabletlerde kullanılan VPN uygulamalarıyla ilgili şok gerçek ortalığı karıştırdı! Yapılan bir araştırma sonuçlarına göre Google Play Store üzerinden indirilebilen VPN uygulamalarından 3 de bir gibi büyük bir oranda kullanıcılar için tehlike barındırdığı ortaya çıktı! yapılan bu araştırmaya göre, Google Play Store üzerinde yayınlanan her 3 uygulamadan birinin zararlı yazılım içerdiği ortaya çıktı. 

Son dönemlerin en popüler uygulamaları arasında yer alan ve devlet tarafından erişiminin engellendiği sitelere giriş, ip gizleme veya farklı amaçlarla kullanılan VPN uygulamalarının çok da masum olmadığı ortaya çıktı. Araştırmaya konu olan 234 farklı VPN uygulamasından sadece yüzde 1 oranında güvenilir sayılabilecek kriterlere sahip olduğu ortaya çıkarken bu uygulamaların çoğunda kullanıcıların kişisel bilgilerinin depolandığı ve farklı amaçlarla kullanılabileceği ortaya çıktı. 

Araştırmaya konu olan uygulamalar arasında bir çoğunun Çin'de bulunan özel sunucularda kullanıcıların özel bilgilerini depoladığı ortaya çıkarken Google Play Store gibi güvenilirliğiyle bilinen Android marketindeki her üç VPN uygulamasından birinin bu bilgileri depoladığı belirtildi.

Avustralya'da CSIRO ve UC Berkley Üniversitesi bünyesinde çalışan bazı araştırmacıların yaptığı bir araştırmaya göre Google Play Store üzerinden indirilebilen ve kullanılabilen VPN uygulamalarının %38'i kullanıcılar açısından zararlı olabilecek yazılımlar içeriyor veya kullanıcıların özel bilgilerini topluyor.

Kullanıcı verilerini Çin'de bulunan sunucularda depolayan bu VPN uygulamalarının sayısı da oldukça yüksek. Ücretsiz olarak servis edilen bu VPN servislerinin neredeyse 3 de birinde ise kullanıcı güvenliği oldukça tehlikeli bir durumda. En kötü 10 VPN uygulamasını da açıklayan araştırmacılar, bu uygulamaların güvenlik kriterleri açısından en alt noktada bulunduklarını belirttiler.

Buna göre, Google Play Store'da yer alan 234 VPN uygulamasından sadece %1'lik bir kısmı güvenli sayılabilecek kriterlere sahip

vpn vpn uygulaması google play store
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Tesla Şirketi Ne Zaman Otonom Tır Tanıtımını Yapacak?
Tesla Şirketi Ne Zaman Otonom Tır Tanıtımını Yapacak?
Moto Z2 Force Modeli Görüntülendi.
Moto Z2 Force Modeli Görüntülendi.