711 Milyon Tane Şifre İnternet Ortamına Düştü

Bugün internetin tarihinde yaşanan en büyük şifre sızıntılarından bir tanesi oldu ve de tam 711 milyon tane şifre ile birlikte özel bilgiler internet ortamına saçıldı.

711 Milyon Tane Şifre İnternet Ortamına Düştü

Bugün internetin tarihinde yaşanan en büyük şifre sızıntılarından bir tanesi oldu ve de tam 711 milyon tane şifre ile birlikte özel bilgiler internet ortamına saçıldı. 2017 senesi siber güvenlik ile ilgili çok aktif bir sene oldu. WannaCry benzerindeki saldırılar, NSA'ya özel  olan hack araçlarının sızdırılması gibi  pek çok sansasyonel olay gerçekleşmiş oldu.

Bu kadar yaşanan olay yetmediği gibi şimdi ise internet tarihindeki en büyük sızıntılarından bir tanesi oldu ve de 711 milyon  tane kullanıcının e-posta ile şifre gibi özel durumdaki bilgileri internet üzerinde yayınlandı.

Güvenlik araştırmacıların yapmış olduğu araştırmalara bakılırsa içeriğin çok büyük bir bölümü geçtiğimiz senelerde gerçekleşmiş olan Yahoo ile birlikte MySpace ve Tumblr gibi dev firmaların veritabanlarından çıkma durumda.

Lakin %20'lik bir bölüm ile blackmarket üzerinden satın alınmış gibi gözükmekte. Yani bu bahsi geçen sızıntıyı oluşturabilmek amacıyla ciddi  bir anlamda yatırım yapılmış olduğu da bir gerçek.

Sızıntıların  tam olarak kimin tarafından yapılmış olduğu henüz kesinleşmemiş olsa bile sızıntıyı gerçekleştirenlerin amacının spam mailler atmak olduğu da kesin. Spam maille birlikte fidye virüsü, reklamlar ve  truva atları gibi yöntemler sayesinde gelir kapısı oluşturabilecek durumda olan hackerlar ellerinde yer alan veritabanının büyüklüğünden ötürü çok ciddi olan meblağları kazanabilir.

mail şifre internet
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
Tesla Şirketi Ne Zaman Otonom Tır Tanıtımını Yapacak?
Tesla Şirketi Ne Zaman Otonom Tır Tanıtımını Yapacak?
Moto Z2 Force Modeli Görüntülendi.
Moto Z2 Force Modeli Görüntülendi.