43O Bin İnsana ait Göz İrisi Bilgisi Tepkiye Neden Oldu!

ABD'de teknoloji sitesi The Verge, FBI'ın son üç yılda 430 bin göz irisi tarama verisi topladığını ortaya çıkardı. FBI tarafından uygulamaya konulan düzenleme sivil toplum kuruluşlarının tepkisini topladı.

43O Bin İnsana ait Göz İrisi Bilgisi Tepkiye Neden Oldu!

Amerikan teknoloji sitesi The Verge sitesinin ele geçirdiği belgelere göre bu yılın başından beri sadece Kaliforniya'da her gün ortalama 189 kişinin göz irisi verisi toplandı.

FBI, bu teknolojinin suçluların izlenmeleri ve yakalanmaları açısından gerekli olduğunu belirtiyor. FBI verileri; Texas, Missuri ve Kaliforniya eyaletlerindeki yerel yetkililerle birlikte çalışarak bu sonuca ulaştı ve bu veriler gözaltındaki insanların gözleri taranarak oluşturuldu. Her bir tarama, gözün renkli kısmının belli bir bölümünün ayrıntılı görüntüsünden oluşuyor. Böylece insanların, parmak izi gibi ayırt edici kişisel bilgilerine ulaşıldı.

Amerika'nın federal istihbarat servisi olan FBI kurumunun uygulamaya koyduğu bu düzenleme ile kişisel veri gizliliğinin ve kişisel hak ve özgürlüklerin kısıtlanması veya özel yaşantıya müdehale olarak yorumlandı. Bir çok sivil toplum kuruluşu tarafından tepki çeken uygulamanın geri çekilmesi konusunda da FBI tarafından herhangi bir açıklama yapılmadı. 

fbi iris fbi göz irisi amerika
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Tesla Şirketi Ne Zaman Otonom Tır Tanıtımını Yapacak?
Tesla Şirketi Ne Zaman Otonom Tır Tanıtımını Yapacak?
Moto Z2 Force Modeli Görüntülendi.
Moto Z2 Force Modeli Görüntülendi.