3D Yazıcı İle Üretilen Yumurtalık Kısırlık Sorununu Ortadan Kaldırabilir

Artık teknolojinin ulaşamadığı hiçbir alan kalmamışken 3D yazıcıların devrimsel bir olaya imza atacağı günden güne yakın bir olaya dönüşüyor. Tıp sektörünün yakından takip ettiği 3 boyutlu yazıcılar doku transferleri sonrasında organ transferi ve kanser tedavisi üzerine çalışmalarını sürdürüyor. 3D Printer kullanarak kısırlığı önleyen doktorlar testlerinde başarılı olmaya başladı.

3D Yazıcı İle Üretilen Yumurtalık Kısırlık Sorununu Ortadan Kaldırabilir

İlk etapta denenen yöntem kemoterapi gibi vücuda hem yararı hem zararı dokunan yöntemlerden korumaktan geçiyordu. Yani kemoterapi öncesi farelerin yumurtalıkları alındı ve ayrı bir noktada tutuldu. Tedavi sonrasında ise aynı yumurtalıklar alınarak yerine konuldu. Burada başarı oranı yaklaşık olarak %25 civarı görünmeye başladı. Çünkü yumurtalıklar çıkarıldıklarında kısa sürede işlevlerini yitiriyorlardı.

Bunun üzerine jelatin kullanılarak kalıplaştırılan ve insan dokularıyla uyumluluğu olabilecek yumurtalıklar tasarlanmaya başladı. Haliyle Kısırlığa çözüm olarak 3D yazıcı kullanımı gündeme geldi. Bakıldığı zaman 3D yazıcılar sayesinde yumurtalığın aynısı üretiliyor ve alınan yumurtalığın yerine konuluyor. Haliyle kısa sürede yapılacak cerrahi operasyonla bu yumurtalık insan dokularıyla bütünleştiriliyor.

Döllenmeyi sağlayacak olan yumurtalığın yerine geçecek olan 3D Printer yapımı yumurtalıklar ilk testlerde başarılı olmuş gibi görünüyor. Tabi ki fareler üzerinde yapılan testlerden olumlu sonuçlar alınmış olsa da tüm olumsuzluklarıyla insanlar üzerinde testlerin başlaması önem addediyor. Bunun için projenin biraz daha ileriye gitmesi gerektiği aşikâr. Haliyle 3D yazıcılarla yapılan yeniliklere her gün bir yenisi eklenirken sağlığımızı koruyacak teknolojinin geliştiğini görmek mümkün.

Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
Tesla Şirketi Ne Zaman Otonom Tır Tanıtımını Yapacak?
Tesla Şirketi Ne Zaman Otonom Tır Tanıtımını Yapacak?
Moto Z2 Force Modeli Görüntülendi.
Moto Z2 Force Modeli Görüntülendi.