3D Fotoğraflar Gerçek Bir Harita Deneyimi Sağlayacak

İsviçre'nin Zurich kentinde başlayan VarCity projesi kapsamında çok sayıda fotoğraftan oluşan üç boyutlu haritalar yapılmaya başlandı. Burada uzun yıllardır süregelen bir sistem oluşturulmuş. Böylelikle insanlar sosyal medya fotoğraflarından, çekilen görsellerden, videolardan, Drone uçuşlarından elde edilen verileri VarCity 3D projesi için birleştirmiş.

3D Fotoğraflar Gerçek Bir Harita Deneyimi Sağlayacak

ETH Zurich ekibi tüm bunları bir araya getirerek şehrin tamamının 3D haritalandırılmasını yapmayı başarmış. Bu şu an için yalnızca bir şehri kaplıyor olabilir. Fakat uzun yılların sonunda devrimsel bir değişim hareketi olarak bunu başardıklarını belirtiyorlar. Haliyle önümüzdeki süreçte diğer şehirler ve ülkeler için çok daha hızlı bir gelişim sürecinin yaşanacağına eminler.

3D Fotoğraflardan oluşan haritalar birçok kişinin aklına Google Maps'i getirebilir. Öncelikle Google Maps tamamıyla düz fotoğraflarla sunum yapan bir uygulama olarak düşünülmelidir. Burada VarCity projesi Zurich binalarını, yollarını, kaldırımlarını ve tabelaların boyutlarına kadar ayrıntı sağlayan detaylarını üç boyutlu olarak sunuyor.

Oluşan bir felakette hasar tespiti yapılabilmesine olanak tanıyabileceği gibi imar planları için önemli bir adım olabilir. Ek olarak ise şehrin orantısal olarak hangi boyutlarla ilgili yükseldiğini görmek mümkün. Bir binanın pencere genişliklerinden tutunda kaldırımların yollara orantısına kadar uzanan bir ayrıntıya erişebileceğiz. VarCity 3D projesinin geliştirilmiş algoritmalar ile çok sayıda kaynaktan beslenmesi aynı şekilde diğer şehirlerin en büyük avantajı olacak. Farklı verilerin işlenerek veri setleri halinde VarCity 3D şehir haritasına eklenebilir kılınması ise analizler için büyük bir veritabanı oluşturabilecek.

Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
Tesla Şirketi Ne Zaman Otonom Tır Tanıtımını Yapacak?
Tesla Şirketi Ne Zaman Otonom Tır Tanıtımını Yapacak?
Moto Z2 Force Modeli Görüntülendi.
Moto Z2 Force Modeli Görüntülendi.