300 Milyon Yıl Önce Pangea Döneminde Türkiye Okyanus Ülkesi İmiş!

Fransa'da yayın yapan bir bilim kaynağında dünyaya ait 300 yıl önceyi gösteren bir harita yayınladı. 300 yıl önce dünyada tek kıta oluğunu yansıtan bu haritada Türkiye bir okyanus ülkesi olarak göze çarpıyor.

300 Milyon Yıl Önce Pangea Döneminde Türkiye Okyanus Ülkesi İmiş!

La Terre du Futur adında Fransa'da yayın yapan bir bilim sitesinin yaptığı Pangae yani tümkara araştırması oldukça ilgi çekici bilgileri gözler önüne serdi. Dünyanın 300 milyon yıl önceki halini gösteren Mezozoik zamanın başlarında var olan süper kıta olarak bilinen Pangea dönemi bir haritayla paylaşıldı. Dünya o dönemde tek ana kıtadan oluşurken günümüzden 175 yıl önce kıtaların birbirinden ayrılmaya başladığı belirtildi.

Türkiye Bir Okyanus Ülkesiymiş

Pangea döneminde grönland ile Portekiz komşuluk yaparken  Hindistan'ın ise troplika iklimin yaşandığı Madagaskar ile dünyanın en soğul ülkesi olarak bilinen Antarktia arasında yer aldığı yayınlanan haritada gözleniyor.Afrika ülkesi Gine ile Amerika'nın Florida eyaletinin komşu olduğu belirtilirken ilginç haritada Türkiye'nin yeri ise oldukça dikkat çekici. Türkiye yayınlanan bu haritada üç tarafı denizlerle çevrili kıtalar arası ülke olmaktan ziyade bir okyanus ülkesi olarak yerleşim göstermiş.

300 yıl önce türkiye okyanus ülkesi

Pangea'nın kelime anlamı "Pan=Tüm" "Gaia=Kara" olarak Yunanca kelimelerin birleşiminden oluşmakta. Pangea adını ilk kullanan isim olan Jeofizikçi ve meteorolog olan Alfred Wegener olmuş ve bu isim 1906-1930 yılları arasında Grönland üzerinde yaptığı dört farklı araştırma sonucunda Güney Amerika doğu sahilleri ile Güney Afrika'nın batı sahillerinin bir yapboz gibi tamamlandığını fark etmişti. Yaptığı araştırmalar sonucunda 1912 yılında kıtaların daha önce bir olduğunu ve gelişen süreçlerle birbirinden ayrıldıkları tezini savunmuştu. Wegener'e ait kıtaların kayması teorisi birçok yönden ispat edilmesine rağmen birçok açıdan bilim çevresince kabul edilmemişti.

Alfred Wegener bu yönde yaptığı çalışmalardan birisi olan Grönland keşif araştırmasında hayatını kaybetmişti.

Afrika Kıtası Ayrılma Sürecine Girdi

Bilim adamlarının yaptığı araştırmalarda bu teori kullanılarak kıtaların halen daha hareket ettiği öne sürülürken Avustralya'nın Asya kıtasına doğru yaklaştığı ve Afrika'nın doğu kısmının ise Afrika kıtasından ayrılma sürecine girdiği öne sürülüyor.

Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
Tesla Şirketi Ne Zaman Otonom Tır Tanıtımını Yapacak?
Tesla Şirketi Ne Zaman Otonom Tır Tanıtımını Yapacak?
Moto Z2 Force Modeli Görüntülendi.
Moto Z2 Force Modeli Görüntülendi.