3. Havalimanı İçerisinde Robotların Yolculara Yardım Edeceği Açıklandı

200 milyon taneye ulaşmakta olan yolcu kapasitesi ve de birbirinden bağımsız 6 tane pisti ile Türkiye tarihindeki en büyük yatırımı olarak ön plana çıkan 3. havalimanı konusundaki çalışmalar aralıksız sürerken Ulaştırma, Denizcilik ile Haberleşme Bakanı görevindeki Ahmet Arslan, havalimanının inşaatın ile birlikte terminal binasına çeşitli incelemeler gerçekleştirdi.

3. Havalimanı İçerisinde Robotların Yolculara Yardım Edeceği Açıklandı

200 milyon taneye ulaşmakta olan yolcu kapasitesi ve de birbirinden bağımsız 6 tane pisti ile Türkiye tarihindeki en büyük yatırımı olarak ön plana çıkan 3. havalimanı konusundaki çalışmalar aralıksız sürerken Ulaştırma, Denizcilik ile Haberleşme Bakanı  görevindeki Ahmet Arslan, havalimanının inşaatın ile birlikte terminal binasına çeşitli incelemeler gerçekleştirdi.

CIO Ödüllerinin 2017 Zirvesi’nde de  Nesnelerin İnterneti Uygulaması Projesinin ödülüne layık görülmüş olan, 3. havalimanı içerisinde yolcuların rahat edebilmeleri amacıyla teknolojinin bütün nimetlerinden sonuna kadar yararlanılması isteniyor.

Bu kapsam içerisinde Bakan Arslan, yapmış olduğu incelemeler esnasında Çinli bir firmayla Türk mühendisler tarafından geliştirilmesi devam eden ''İgabot'' adlı robot ile alakalı yetkililerden de bilgi aldı.

İlk kez gün yüzüne çıkartılmış olan bu robotun, havalimanına gelmiş olan yolculara rehberlik ile birlikte tercümanlık ve  de güvenlik hizmeti sağlayacak olduğu öğrenildi.

Havaalanı hizmete açıldığı zaman halen geliştirme çalışmaları devam edilmiş olduğu özellikle belirtilmiş olan robottan ilk etapta 5 tane yer alacak. Dokunmatik 1 ekrana ev sahipliği yapmakta bulunan ve aktarılan sorular için sesli yanıtlar verebilen robotun adının ilerleyen dönemde değiştirilecek olduğu da öğrenildi.

İnşaatın %73’lük bir kısmının bitmiş olduğunu da belirten Bakan görevindeki Ahmet Arslan; ''Gelecek senenin başında ilk uçağı indirebilir bir hale gelmiş olacak. 29 Ekim 2018 tarihinde Cumhuriyetin kuruluş senesi dönümünde ise insanımız ve de dünya sivil havacılığına bu özel havalimanını sunmuş durumda olacağız'' şeklindeki ifadelerini kullandı.

ahmet arslan 3. havalimanı inceleme
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
Tesla Şirketi Ne Zaman Otonom Tır Tanıtımını Yapacak?
Tesla Şirketi Ne Zaman Otonom Tır Tanıtımını Yapacak?
Moto Z2 Force Modeli Görüntülendi.
Moto Z2 Force Modeli Görüntülendi.